Przedstawiamy listę literatury tematycznej.
Traktującej o wolności ekonomicznej i osobistej. Kolejność nie jest przypadkowa. Z czasem pojawi się tu więcej pozycji.
Aby podyskutować o książkach odwiedź naszą grupę na facebook.
Spis treści
- 1 ▪ „Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?” – Peter Schiff
- 2 ▪ „Co widać i czego nie widać” – Frederic Bastiat
- 3 ▪ „Ekonomia w jednej lekcji” – Henry Hazlitt
- 4 ▪ „Ekonomia zdrowego rozsądku” – John Tamny
- 5 ▪ „Pamflety” „Prawo” – Frederic Bastiat
- 6 ▪ „Złoto, banki, ludzie. Krótka historia pieniądza” – Murray Rothbard
- 7 ▪ „Ekonomia i polityka” – Ludwig von Mises
- 8 ▪ „Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie” – Robert Murphy
- 9 ▪ „Wielka Depresja 2.0” – Peter Schiff
- 10 ▪ „Zasady ekonomii” – Carl Menger
- 11 ▪ „To NIE musi być państwowe” – Jakub Wozinski
- 12 ▪ „Droga do zniewolenia” – Friedrich von Hayek
- 13 ▪ „Edukacja – wolna i przymusowa” – Murray Rothbard
- 14 ▪ „Ekonomiczny punkt widzenia” – Murray Rothbard
- 15 ▪ „Wielki Kryzys w Ameryce” – Murray Rothbard
- 16 ▪ „Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie” – Ludwig von Mises
- 17 ▪ „The Politically Incorrect Guide to the Great Depression and the New Deal” – Robert P. Muphy
- 18 ▪ „Meltdown” – Thomas E. Woods
- 19 ▪ „O sekcie komunistów, socjalistów i nihilistów” – Papież Leon XIII
- 20 ▪ „Ludzkie działanie” – Ludwig von Mises
▪ „Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?” – Peter Schiff
Czy zastanowiło cię kiedyś… Dlaczego rządy mogą wciąż wydawać i nigdy nie brak im pieniędzy? Dlaczego jedne kraje są biedne, a inne bogate? Czy lepszą kuracją dla słabej gospodarki jest wydawanie czy oszczędzanie? Skąd się bierze inflacja? Dlaczego tak trudno jest złapać rybę gołymi rękami? Książka Schiffów to kompletne przeciwieństwo klasycznego podręcznika. Jest wesoła, intrygująca, pełna kabaretowego wręcz humoru. Ale mimo, że jest to na pierwszy rzut oka zabawna książka z zabawnymi obrazkami, nie jest to książka dla dzieci – choć dzieci, te starsze, też przeczytają ja z przyjemnością. Michał Masłowski, Stowarzyszenie Inwestorów indywidualnych
▪ „Co widać i czego nie widać” – Frederic Bastiat
Co widać i czego nie widać to krótka opowieść o tym, co najważniejsze w ekonomii. Okazuje się, że nie trzeba czytać opasłych podręczników, aby zrozumieć istotę procesu gospodarowania i jego konsekwencji. Książka, którą trzymacie w ręku to swoisty elementarz. Napisana jasnym i klarownym wywodem, z niezwykłą pasją i żelazną logiką, a przy tym pełnym humoru językiem, pozwala dostrzec w ekonomii to, czego większość nie dostrzega lub dostrzec nie chce. Zmusza do myślenia. To jedna z tych książek, które czyta się przez całe życie i za każdym razem odkrywa się w niej coś nowego, inspirującego.
Wydanie z dwunastoma pięknymi ilustracjami, oddającymi przesłanie każdego z rozdziałów.
▪ „Ekonomia w jednej lekcji” – Henry Hazlitt
Jak pisze autor we wstępie, Ekonomia w jednej lekcji „ma ukazać, iż wiele pomysłów, które dziś uchodzą za wspaniałe, postępowe i nowoczesne, to w gruncie rzeczy nawrót starych błędów”. Wykład poprawnej ekonomii Hazlitt przedstawia w tytułowej „lekcji”, która zawiera się w jednym zdaniu kilkustronicowego pierwszego rozdziału. Pozostałe rozdziały to omówienie podstawowej lekcji na przykładach z życia. Książka miała kilkanaście wydań w Stanach Zjednoczonych (o łącznym nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy) oraz liczne tłumaczenia. Żelazna logika i przystępny język sprawiają, że lektura Ekonomii w jednej lekcji daje wyjątkową satysfakcję intelektualną zarówno ekonomistom, jak i czytelnikom, którzy dopiero zaczynają się interesować ekonomią.
▪ „Pamflety” „Prawo” – Frederic Bastiat
Genialny Bastiat powraca w nieznanych polskiemu czytelnikowi pamfletach. Jeszcze raz z niezwykłą siłą argumentu, logiką wywodu, finezją myśli, w swoim niepowtarzalnym stylu, udowadnia wyższość wolności nad zniewoleniem, wyższość swobody handlowej nad protekcjonizmem, własności prywatnej nad kolektywną, czyli de facto niczyją, wreszcie: wyższość sprawiedliwości nad sprawiedliwością społeczną.
W zbiorze zatytułowanym Pamflety znajdą się niepublikowane dotąd nigdy w języku polskim znakomite teksty wielkiego publicysty ekonomicznego.
1. Własność a rabunek
2. Matura i socjalizm
3. Utopista
4. Własność a prawo stanowione
5. Sprawiedliwość a braterstwo
6. Rabunek a prawo
Kolejna pozycja to esej Frédérica Bastiata pt. „Prawo”. W nim Autor, z właściwymi dla niego zacięciem i błyskotliwością, przeprowadza wywód, w którym zarazem odzwierciedla istotę obecnej korupcji prawa, jak i wskazuje, czym to prawo być powinno. Nie lękając się obnażyć cele Lewiatana, dzierżącego w swoim uścisku poddane niebywałej inflacji prawodawstwo, Bastiat wykracza poza zwykłą krytykę, starając się też wskazać wzorzec pozytywny w prawie… negatywnym – „wolność od” zamiast „prawa do”. Zespół Instytutu Misesa wyraża przekonanie, że niedostępne dotychczas w internecie wydanie z 1986 roku, charakteryzujące się naturalnym pięknem i elegancją stylu tłumaczenia autorstwa P. Józefa Emila, sprawi, że Czytelnik znajdzie w tym wydaniu on-line zupełnie nową jakość, przyćmiewającą inne, mniej okazałe wersje krążące dziś w internecie.
Po przejściu na stronę, proszę kliknąć w „Frédéric Bastiat: Prawo >>” aby otworzyć pdf.
▪ „Złoto, banki, ludzie. Krótka historia pieniądza” – Murray Rothbard
Podstawową zaletą tej książki jest przejrzysty język i precyzja w wyjaśnieniu monetarnych zjawisk. Taki sposób ujęcia teorii sprawia, że Czytelnikami tej książki mogą być laicy, jak i profesjonalni ekonomiści. Bez względu na to, czy autor porusza problematykę systemu bankowego czy historię pieniądza, nigdy nie posługuje się zawiłą terminologią i nie buduje niezrozumiałych zdań.
Profesor Rothbard dowodzi, że rząd zawsze i wszędzie pozostawał wrogiem mocnego pieniądza. Rząd i uprzywilejowane grupy interesu za pomocą karteli bankowych i inflacji grabią dochody ludzi, osłabiają wartość pieniądza na rynku oraz powodują recesje i depresje.
Ta praca powinna stanowić punkt wyjścia do rzeczowej dyskusji nad problemami dzisiejszego świata, a w szczególności Polski.
Mateusz Machaj w przedmowie do książki.
▪ „Ekonomia i polityka” – Ludwig von Mises
Mimo iż od czasu gdy wielki ekonomista i filozof wygłosił na uniwersytecie buenosaireńskim te sześć wykładów, składających się na tę książkę minęło niemal pół wieku, ani jedno wygłoszone przez Niego zdanie nie straciło na znaczeniu czy aktualności. Nie jest to co prawda żadne odkrycie, jednakowoż dla amatora, skażonego mitami ekonomicznymi i ignorancją, a tacy stanowić będą najprawdopodobniej gros jej Czytelników, ma to znaczenie.
▪ „Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie” – Robert Murphy
Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie Roberta Murphy’ego to zwięzła książka łącząca w sobie trzy cechy, które sprawiają, że jest to niezbędna lektura dla każdego sympatyka wolnego rynku, jak i dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o funkcjonowaniu gospodarki. Po pierwsze, książka kompetentnie przedstawia podstawowe prawa rządzące gospodarką i pozwala zrozumieć funkcjonowanie np. rynku pracy czy systemu bankowego. Po drugie, robi to w sposób przystępny i atrakcyjny dla czytelnika. Nie jest to typowy podręcznik, ale dzieło napisane żywym językiem – z poczuciem humoru i pełne przykładów z historii. Po trzecie wreszcie, autor nie boi się dyskutować o rzeczach trudnych, przy których nawet radykalni zwolennicy wolnego rynku często ustępują w dyskusji etatystom i widzą sporo miejsca dla dobroczynnej rządowej interwencji. Nie można się więc dziwić, że Ron Paul, wieloletni kongresman i kilkukrotny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, określił książkę Murphy’ego jako „bezcenny wstęp do wolnorynkowej ekonomii”.
▪ „Wielka Depresja 2.0” – Peter Schiff
Schiff uważa, że FED i jego maszyny do robienia baniek spekulacyjnych niszczą amerykańską gospodarkę, i ma całkowitą rację. Zerowe stopy procentowe, ekspansja kredytowa czy drukowanie pieniędzy, niszczą drobnych ciułaczy, nagradzają cynicznych spekulantów, umożliwiając waszyngtońskim politykom bezkarne zaciąganie coraz to nowych kredytów. Każdy obywatel, któremu zależy na pomyślności własnej rodziny i ojczyzny powinien przeczytać tę książkę.
David Stockman, autor Wielkiej deformacji
Wielka depresja 2.0 to kolejne wielkie ostrzeżenie przed nadejściem kataklizmu. Dzięki niemu również my, Polacy mamy okazję do przemyślenia sposobów zabezpieczenia się przed krachem, a także przekonać się, że ekonomia nie jest zbiorem pobożnych życzeń, podporządkowanych interesom aparatu państwa i polityków, lecz nauką o człowieku, jego wartościach i preferencjach – dokładnie tym, co mieli na myśli pionierzy ekonomii austriackiej: Menger, Mises, Skousen, a teraz Peter Schiff.
▪ „Zasady ekonomii” – Carl Menger
Jest to pierwsza i najważniejsza książka tzw. szkoły austriackiej, której autor urodził się w Nowym Sączu, a doktoryzował na krakowskiej Alma Mater. Menger Zasadami dokonał przewrotu Kopernikańskiego w ekonomii. Książka zmieniła spojrzenie na współczesną ekonomię, a jej autor uchodzi, coraz częściej, za najwybitniejszego ekonomistę w dziejach. Ironią jest to, że nawet dzisiaj, po tylu latach, praca Mengera wabi swoją świeżością spojrzenia, jest odkrywcza, a jej logika przystępna i jakże zdroworozsądkowa.
Mimo to urzędujący ekonomiści wolą posługiwać się skompromitowaną teorią Keynesa i jego dworu. Z tym większą satysfakcją anonsujemy to dzieło. Gwarantujemy ucztę duchową/intelektualną i zmianę spojrzenia na wysiłki działającego człowieka. Mamy nadzieję, że przysłużymy się Państwu nie tylko okazją do pogłębienia zasad rewolucji marginalistycznej, nowoczesnej i rewolucyjnej teorii pieniądza, ale przede wszystkim tym, że przedstawiamy wybitnego człowieka, uczonego, który nie doczekał się jeszcze uznania na jakie zasługuje. Podstawą przekładu było zarówno niemieckie, jak i angielskie wydanie Zasad ekonomii.
▪ „To NIE musi być państwowe” – Jakub Wozinski
Prowokacyjna, pełna przykładów historycznych jak i współczesnych, napisana z bezwzględną logiką a także z wielką pasją. Obok To NIE musi być państwowe nie można przejść obojętnym. Tę książkę trzeba przeczytać, głęboko przemyśleć przykłady, które najpewniej wywrócą do góry nogami nasze wyobrażenie o instytucji państwa i niepodważalnym dogmacie, że niektóre dziedziny życia ex definitione muszą być państwowe.
Zasada Ferdynanda Zweiga, że „wolność jest najtańszą, najskuteczniejszą i najlepszą sztuką rządzenia i gospodarowania” została w książce pokazana na życiowych przykładach. Nie zostawiają żadnych wątpliwości, że obywatele znacznie lepiej sami rozwiązują swoje problemy i organizują sprawy, niż jest w stanie to zrobić aparat partyjno-urzędniczy. Polecam lekturę tym wszystkim, którym bliski jest aforyzm Stanisława J. Leca, że „Z jednego systemu nie wydobędziemy się długo: ze słonecznego”.
Andrzej Sadowski, założyciel Centrum im. Adama Smitha – Pierwszego Niezależnego Instytutu w Polsce
▪ „Droga do zniewolenia” – Friedrich von Hayek
Najsłynniejsza książka antysocjalistyczna XX wieku! Hayek miał wielki wpływ na przebieg debat z zakresu ekonomii i filozofii polityki w ostatnich trzydziestu latach, przywracając znaczenie podstawowym pojęciom i problemom klasycznego liberalizmu. Droga do zniewolenia jest najsłynniejszą książką Hayeka. Hayek wykazuje w sposób jasny i przekonujący, że wszelki socjalizm prowadzi nieuchronnie do utraty wolności, stanowi też historyczne źródło totalitaryzmu. Niedawno minęło 60 lat od pierwszego wydania tej książki, ale tematy poruszane w niej przez Hayeka nic nie straciły na aktualności. Niestety…
▪ „Edukacja – wolna i przymusowa” – Murray Rothbard
Wszystkim czytelnikom mises.pl oraz sympatykom Instytutu Misesa mamy przyjemność przedstawić książkę Murraya Rothbarda pt. Edukacja wolna i przymusowa w formie darmowego e-booka.
Książka została wydana przez Redakcję mises.pl wyłącznie dzięki pracy jej członków oraz współpracowników w ramach projektu Internetowa Biblioteka Ekonomiczna.
Wszystkim osobom zaangażowanym w wydanie tego wyjątkowego dzieła serdecznie dziękujemy, szczególnie podziękowania należą się tłumaczom i korektorom (Katarzyna Buczkowska, Marcin Moroń, Dawid Świonder, Bartłomiej Grzebyk), a także Pawłowi Kotowi, który szefował projektowi.
Osobne podziękowania należą się dr. Radosławowi Wojtyszynowi, który zgodził się napisać wstęp do tej niezwykłej publikacji.
▪ „Ekonomiczny punkt widzenia” – Murray Rothbard
Ekonomiczny punkt widzenia to zbiór ponad 100 komentarzy autorstwa Murraya N. Rotbarda, poruszających szeroki wachlarz zagadnień. Choć dotyczą one wydarzeń gospodarczych w latach 80. i 90. XX wieku, to w zasadzie nie straciły nic na aktualności, jako że bolesne dla gospodarki skutki państwowego interwencjonizmu są ciągle takie same. Autor w charakterystyczny dla siebie, błyskotliwy sposób demaskuje powszechne wśród ekonomistów błędy, opłakane skutki opieki społecznej i mity na temat różnych rozwiązań politycznych, w tym również w sferze polityki fiskalnej oraz wymiany międzynarodowej, a także opisuje konsekwencje papierowego pieniądza i problemy transformacji ustrojowej w krajach byłego bloku wschodniego. Jest to doskonała lektura dla każdego zainteresowanego ekonomią i polityką gospodarczą, również dla osób dopiero zapoznających się z austriacką szkołą ekonomii i wolnorynkowym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość gospodarczą. Dzięki lekkiemu pióru i dowcipnemu stylowi Rothbarda Czytelnik będzie mógł bez problemu zrozumieć funkcjonowanie złożonych mechanizmów współczesnej gospodarki.
▪ „Wielki Kryzys w Ameryce” – Murray Rothbard
Książka Murraya Rothbarda, jednego z najbardziej zagorzałych przeciwników ingerencji państwa w gospodarkę, to rzetelna próba podważenia poglądu, jakoby przyczyną Wielkiego Kryzysu był mechanizm rynkowy i swoboda zawierania umów pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Jest to dzieło wyjątkowe, zarówno jako studium historyczne, zawierające szczegółowy opis metod zwalczania kryzysu za pomocą głębokich ingerencji państwa w gospodarkę, jak i analiza teoretyczna, w której autor daje określoną interpretację cyklu koniunkturalnego i Wielkiego Kryzysu. Mateusz Machaj (z przedmowy do wydania polskiego) Murray N. Rothbard (1926-1995) był człowiekiem wyposażonym jedynie w maszynę do pisania, a stał się inspiracją do globalnej odnowy nauk wolnościowych. Podczas 45 lat pracy, w 25 książkach i tysiącach artykułów, walczył z każdym niszczycielskim trendem poprzedniego wieku – socjalizmem, upaństwowieniem, relatywizmem i scjentyzmem – obudził jednocześnie pasję wolności wśród tysięcy naukowców, dziennikarzy i aktywistów. Ucząc w Nowym Yorku, Las Vegas, Auburn i na konferencjach na całym świecie, Rothbard przewodził renesansowi austriackiej szkoły ekonomii. Inspirował zarówno akademicką jak i masową walkę z wszechwładnym państwem i dworem jego intelektualistów.
▪ „Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie” – Ludwig von Mises
Kolejna książka w języku polskim słynnego Austriaka.
W tym eseju Mises udowadnia, że coś takiego jak kalkulacja ekonomiczna w systemie socjalistycznym jest po prostu niemożliwa.
„Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie to esej Ludwiga von Misesa (1881-1973), jednego z najwybitniejszych przedstawicieli szkoły austriackiej w ekonomii, który opublikowano pierwotnie w 1920 roku. Jest to tekst klasyczny co najmniej z dwóch powodów: zawiera w skondensowanej formie ekonomiczną krytykę socjalizmu oraz jest punktem wyjścia jednej z ciekawszych debat, jakie przetoczyły się w naukach ekonomicznych.”
(ze Wstępu profesora Jacka Kochanowicza)
▪ „The Politically Incorrect Guide to the Great Depression and the New Deal” – Robert P. Muphy
In this timely new P.I. Guide, Murphy reveals the stark truth: free market failure didn’t cause the Great Depression and the New Deal didn’t cure it. Shattering myths and politically correct lies, he tells why World War II didn t help the economy or get us out of the Great Depression; why it took FDR to make the Depression Great; and why Herbert Hoover was more like Obama and less like Bush than the liberal media would have you believe. Free-market believers and capitalists everywhere should have this on their bookshelf and in their briefcases.
▪ „Meltdown” – Thomas E. Woods
If you are fed up with Washington boondoggles, and you like the small-government, politically-incorrect thinking of Ron Paul, then you’ll love Tom Woods’s Meltdown. In clear, no-nonsense terms, Woods explains what led up to this economic crisis, who’s really to blame, and why government bailouts won’t work. Woods will reveal:
* Which brave few economists predicted the economic fallout–and why nobody listened
* What really caused the collapse
* Why the Fed–not taxpayers–should have to answer for the current economic crisis
* Why bailouts are band-aids that will only provide temporary relief and ultimately make things worse
▪ „O sekcie komunistów, socjalistów i nihilistów” – Papież Leon XIII
Lektura ta polecana jest przez nas dla katolików, którzy mają moralny dylemat dotyczący zgodności kapitalizmu z nauką kościoła i którzy sądzą, że socjalistyczne rozwiązania są w istocie bardziej moralne. Papież Leon XIII w swojej krótkiej encyklice wyjaśnia, że komunizm i socjalizm ma z nauką kościoła niewiele wspólnego, gdyż dobroczynność i przymusowa redystrybucja to pojęcia niezwykle od siebie odległe.
▪ „Ludzkie działanie” – Ludwig von Mises
Instytut Misesa prezentuje „Ludzkie działanie” pierwsze polskie wydanie „Human Action” Ludwiga von Misesa. Jest to jedna z najważniejszych książek, jakie napisano w obronie cywilizacji, wolnego rynku i zdrowego rozsądku.
Książka, która czekała na polskie wydanie prawie 60 lat (pierwsze wydanie oryginału „Human Action” 1949). Opus magnum nestora austriackiej szkoły ekonomii Ludwiga von Misesa. Chłodna, rzeczowa rozprawa z socjalizmem, interwencjonizmem i wszelkimi odmianami pseudoekonomii gruntowny wykład prakseologii i głęboka refleksja nad prawidłowościami i ograniczeniami, jakim podlega ludzkie działanie. Po 1989 roku stało się oczywiste, że socjalizm nie może się udać. Mises wiedział o tym już w latach czterdziestych, a więc wtedy, kiedy wielu intelektualistów wiązało z tym ustrojem wielkie nadzieje.